Tekstil makineleri,  tekstil sektöründe kullanılan,  başta İplik ve dokuma makineleri olmak üzere,  tekstili firmalarında kullanılan tüm makine ve cihazların bir arada bulunduğu,  kullanıldığı makine türleridir.

Tekstil Makineleri Nedir?

Makineler çoğunlukla iplik fabrikalarında kullanılır. Bu makineler fabrikalarda, evlerde kullanılmak amacıyla yapılmıştır. Kumaşlarda pantolon,  tişört,  çorap gibi birçok insanın kullandığı ana giysi malzemeleri yapılır.

Tekstil Makineleri Nerelerde Kullanabiliriz?

Bu makineler kumaş fabrikalarında, iplik fabrikalarında, tekstillerde ve birçok terzi tarafından kullanılan makinelerdir. Bu makinelerin piyasada birçok türü vardır. Bu makinelerin işlevi yönünden sınıfa ayırmak gerekir. Bu makineler teknoloji ile gelişerek ihracatta önemli bir yere sahiptir. Fakat bizim ülkemizde genel anlamda ithal edilmektedir.  İthal edilmesinde önemli faktörlerden biri,  ülkemizde teknolojinin gelişmesiyle üretime geçilmiştir.  Tekstillerde şuanlık kullanılmamaktadır.

Düz Dikiş Makineleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Makineler temel bir dikiş için kullanılan makinelerdir.  Makinelerde dikiş için iğnenin aşağı yukarı hareket etmesi de kavrıyıcının iğneyi ipliğinde yakalayarak ipliklerin birbirine bağlanmasını sağlar.  Klasik bir düz dikişte makinenin alt tarafı transpotludur.  Kalın kumaşlarda,  birleştirme dikişlerinde üst traspotlu ve alt transpotlu iğneli makineler kullanılır. Bu düz dikiş makinelerin de diferansiyel transportda içermektedir. 301 tip dikiş yapan bu dikiş makinesi, düz dikiş makinesi adını almaktadır.  Diğer makineler,  bu makineye göre özel makine olarak kabul edilir, çünkü bu makine 301 dikiş yapan sınıflar arasına girerken,  pek çok giysi yapabilmek için kullanılabilecek tek makinedir.

Overlok Dikişi İçin Kullanılan Makineler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kumaş kenarlarını tutturmak,  kumaş emniyete almak,  kumaş kenarlarını düzelterek temizleme ve sürfile etkisi oluşturarak iplik sarılması yapılan makine dikişidir.  Overlok dikişi genel de kenar temizleme,  örme kumaşların giysi paçalarına birleştirmede,  lastik gibi malzemelerin paçalarını ekleme,  özel aparatlarla dikiş, dekoratif stil amacıyla kullanılır.  Kot overlok makinesi, özellikle iç paça ve yan dikiş makinesi ile birleşmede kullanılan makinelerdendir.

Kapama Dikişi İçin Kullanılan Makineler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapama örtme dikiş makinelerine örnek olarak; filatlok dikiş makinesi,  karyola reçme dikiş makinesi verilmiştir.  Karyola reçme dikiş makinesi,  genelde ölmek giysilerde baskı ve süsleme amacıyla kullanılan makinelerdir.  Eksatrik kumanda ve iplik kesme tertibatlı karyola reçme makineleri önceden kapanmış veya açık halde triko giysilerin dikiminde kullanılan makinelerdir.  Filatlok dikiş makinelerinde ise kenarların kesilmesinde ve aynı zamanda iki kumaşın yan yana dönmesini kullanılan makinelerdir.  Filatlok makinesinde yatay olarak çalışan kumaş,  otomatik ayarla diferansiyel transport tertibatı bulunur.  Bu makine türü eşofman, iç çamaşırı ve örgü giysilerinin dikiminde kullanılır.

Çift iğneli Dikiş Makineleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu makineler belli aralıklar için, bunlara ait dikiş mekanizması ile yapılmış,  aynı anda iki paralel dikiş için oluşturulan bir dikiş tipidir. Bu makineler farklı standartlarda ve çeşitliliğine deliklerinde olan tiplerdir. Yan yana duran iki dikişin orta çizgi arasındaki mesafe ile dikiş mesafesi arası dikilir. Giysi türüne bağlı olarak örneğin; kot iğnesinde 7 milim,  gömlek iğnesinde ise 4 milim olarak kullanılır.  Bu makinenin kullanım alanları kenarlarını süslemek için,  verev bandı takmak için,  lastik,  kordon gibi bir malzeme yardımıyla,  ayrıca kıvrılma yapmak için kullanılır.

Zikzak Dikiş Makineleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu makinelerin genişlik boyu ayarlanarak, düz dikiş makinesi olarak da kullanılabilir. Bu makinelerin kullanım alanları şöyledir; mayolarda, dekoratif ayrıntı olarak ve süs eklemede, kenar bitimlerinde, esnek kumaşların ve örme kumaşların birleştirilmesinde, iyisi kenarlarına lastik uygulamasında kullanılır.

Kol dikiş makineleri hakkında bilinmesi gerekenler kol takma işlemi için kullanılan bu makineler kolun ön bölümünün ve arka bölümündeki farklı duruşu için dikilecek kol parçasının birleştirilmesin de kullanılan fonksiyonel makinelerden biridir.  Bu makineyi tecrübeli ve usta bir dikim operatörü kullanabilir.  Kullanılması oldukça zordur, ancak yeni geliştirilen teknoloji ile birlikte kol ve bedene uzunlukları daha kolay dizayn edilebilir.  Bu makineyi kullanmayı bilen kişi basit işlemler ile operatör sayesinde kol parçası takabilir

Remayöz Makinesi Nedir?

Örülen herhangi bir triko parçasının birbirine birleştirilmesi işlemini yapan makineye remayöz adı verilir.  Bu makine kremayer üzerinde dairesel bir biçimde yörünge çizerek çalışan dikiş ünitesi ile triko,  kazakların parçalarını asıl olan gövdesi ile birleştirme de yardımcı olur.  Remayöz makinelerinin,  birleştirmede kullandığı parçalara örnek verecek olursak; fermuar, cep takma, omuz kol, yaka, kemer ve manşettir.  Remanyöz tekstillerde çoğunlukla kullanılan makinelerden biridir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]